021-79276000 info@noviraco.com

به گزارش سایت تریدینگ ایکونومیک شاخص دلار، روز جمعه در واکنش به بسته پیشنهادی جو بایدن، همچنین افزایش مبتلایان کرونا و اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمد در اقصی نقاط دنیا با رشد همراه بود. بسته پیشنهادی ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن که روز پنج‌شنبه از آن رونمایی شد، شامل حدود ۱ تریلیون دلار جهت کمک به خانوارهای آمریکایی، تخصیص ۴۱۵ میلیارد دلار جهت مقابله با کرونا و توزیع واکسن و ۴۴۰ میلیارد دلار در حمایت از کسب و کارهای کوچک می‌باشد. از جمله مهم‌ترین بندهای این طرح افزایش مبلغ پرداخت مستقیم به شهروندان آمریکایی از ۶۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار می‌باشد. همچنین مطابق این طرح مبلغ بیمه بیکاری از ۳۰۰ دلار به ۴۰۰ دلار در هفته افزایش خواهد یافت و این افزایش تا ماه سپتامبر ادامه خواهد داشت. افزایش حداقل حقوق کارگران به ۱۵ دلار در ساعت نیز از جمله مفاد این طرح می‌باشد. لازم به ذکر است این بسته جهت تصویب و اعمال به تایید کنگره نیاز خواهد داشت.

طبق گزارشی که روز پنج شنبه منتشر شد، تعداد متقاضیان استفاده از خدمات بیمه بیکاری در طی هفته گذشته از ۷۸۴ هزار به ۹۶۵ هزار نفر افزایش یافته است که تاییدکننده وضعیت نامساعد اشتغال و افزایش شدت کرونا در ایلات متحده می‌باشد. همچنین جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در نشستی که در دانشگاه پرینستون برگزار شده بود اعلام کرد که این نهاد برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره حداقل تا سال ۲۰۲۳ ندارد. 

در واکنش به این اتفاقات شاخص دلار که هفته گذشته در کف سه ساله خود قرار داشت، روز جمعه با ۰.۷ درصد رشد به ۹۰.۷۸ افزایش یافت. به این ترتیب هفته گذشته دلار با ۰.۸ درصد رشد، بیشترین میزان رشد طی یک هفته را در طول ۱۱ هفته گذشته به ثبت رساند. به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران اعلام نظر جروم پاول در خصوص سیاست‌های فدرال رزرو تا حدی رشد دلار را محدود کرده است. همچنین طلا نیز طی معاملات روز جمعه با ۱ درصد کاهش به ۱۸۲۵ دلار رسید. به این ترتیب طلا طی هفته گذشته با ۱.۲ درصد کاهش، برای دومین هفته متوالی با افت رو به رو بوده است. اگرچه به واسطه تورم احتمالی ناشی از تصویب طرح بسته حمایتی بایدن، انتظار می‌رود طلا به عنوان ابزاری مناسب جهت پوشش ریسک تورم با استقبال مواجه شود اما به نظر می‌رسد اهالی بازار همچنان منتظر تایید کنگره امریکا بر این طرح می‌باشند.