021-79276000 info@noviraco.com

حسن امیری، با اشاره به سپری شدن چند ماه از شروع اصلاحات جدید بازار سرمایه و مربوط به توقف نمادها و … اظهار داشت: با توجه به دریافت نظرات و بررسی های لازم و به دلیل لزوم بهتر شدن شرایط معاملات ، اصلاحاتی در دستور العمل نحوه انجام معاملات و توقف نمادها در حال نهایی شدن است که به زودی ابلاغ می شود.

وی ادامه داد: یکی از این موارد اصلاحی مربوط به توقف نماد شرکت ها به دلیل نوسان بیش از ۲۰ درصدی است که تعداد زیادی از فعالان مطرح و خواهان تغییراتی بودند. بر همین اساس مقرر شده توقف نماد این گروه از شرکت ها تنها برای یک ساعت باشد و شرکت ها هم الزامی به اعلام توضیح در مورد نوسان نداشته باشند. علاوه بر این نماد شرکت ها بدون “آکشن” باز خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: اما اگر شرکتی بعد از توقف نماد به دلیل نوسان بیش از ۲۰ درصدی ، اطلاعات با اهمیتی داشته باشد باید با تکمیل فرم اطلاعات با اهمیت موارد مهم را اعلام کند. از سوی دیگر نماد شرکت ها بدون “آکشن” و بدون دامنه نوسان و در ادامه معاملات قبل باز خواهد شد.

امیری در پاسخ به این سئوال که این رویه از چه زمانی شروع خواهد شد و آیا به باور برخی فعالان فقط مشمول نوسان مثبت نخواهد بود؟ گفت : بعد از برطرف شدن برخی مباحث سیستمی ، اصلاحات جدید اعمال خواهد شد که احتمالا” در همین آبان ماه خواهد بود.

وی ادامه داد: توقف و بازگشایی نماد شرکت ها به دلیل نوسان بیش از ۲۰ درصدی ، توسط سیستم و به صورت خودکار و بدون دخالت دست بوده و مشمول روند نزولی و صعودی سهام است و فرقی ببین نوسان مثبت و منفی نیست.

امیری در واکنش به دیگر پرسش مبنی بر اینکه که به حز این مورد، اصلاحات دیگری هم مانند معاملات شرکت های حاضر در بازار پایه فرابورس مدنظر سازمان بورس است ؟ توضیح داد: بله. برخی اصلاحات مطرح اما نهایی نشده و مقرر است بعد از جمع بندی به همراه اصلاحات مربوط به توقف نمادها به صورت یکجا ابلاغ شود اما معاملات بازار پایه موضوع جداگانه دیگری است که در قالب دستورالعمل های جدید مطرح است.

 

لینک به منبع